Moje Lubuskie - Lubniewice

"Kochanie to piękne polskie słowo, które w moim odczuciu określa ciepły, serdeczny, pełen przyjaźni i harmonii seksualnej kontakt dwojga bliskich sobie ludzi" Michalina Wisłocka 

Chyba muszę zacząć od słów klasyka : "cudze chwalicie, swego nie znacie". Lubniewice to urokliwe miasteczko leżące w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim. Przypadnie do gustu każdemu. W powietrzu czuć miłość, a to za sprawą rewolucjonistki seksualnej Michaliny Wisłockiej, która właśnie tutaj czerpała inspiracje do stworzenia "Sztuki Kochania", bo to właśnie w Lubniewicach Wisłocka poznała miłość swojego życia. "Sztuka kochania" to swoisty poradnik dla par. Wisłocka opisuje w nim wszelakie pozycje i zabawy seksualne, ale też zastanawia się nad naturą miłości oraz konieczności zrozumienia drugiej osoby. Sztuka kochania w latach siedemdziesiątych wzbudzała duże kontrowersje wśród ówczesnej władzy komunistycznej, więc zanim trafiła do druku przez cztery lata krążyła między gabinetami Komitetu Centralnego PZPR. Na hołd doktor Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach stworzono tu tzw. "Park miłości". Park miłości jest nowym tworem i powstał w ramach programu "Międzynarodowy Plener Inicjatyw" w 2013 roku. Park ulokowany jest nad kanałem, który łączy jezioro Krajnik z Jeziorem Lubiąż. Kładka, która łączy jeziora jest często nazywana mostem miłości, gdzie zakochani często wieszają kłódki. W parku znajdziemy również słynną ławkę miłości oraz drewniane rzeźby, które obrazują zakochane pary. 


Jak wiadomo Lubuskie jeziorami stoi, a w Lubniewicach znajdują się aż trzy akweny wodne: jezioro Krajnik, Lubiąż i Lubniewisko, które dają sporo możliwości aktywnego wypoczynku lub też błogiego, kto co lubi;) Możemy tutaj wypożyczyć sprzęt wodny (kajaki, motorówki  czy rowerki wodne), a okoliczne lasy i ścieżki prowadzące wokół jezior sprzyjają bieganiu, trekkingowi  oraz jeździe na rowerze. W miejscowości znajduje się kilka świetnych świetnych i dobrze zorganizowanych z pomostami i atrakcjami wodnymi. Miłośnicy jazdy konnej znajdą tutaj ośrodek jeździecki. Dzieciaki mogą rozpocząć swoją przygodę jeździecką pod okiem specjalistów. Polecam! Jako dziecko miałam okazję jeździć konno dość często, niestety po jakimś czasie po kontakcie z sierścią końską dostawałam uczulenia. 

Lubniewice to też słynny Zamek Książąt Lubomirskich, który z Pałacem Książąt Lubomirskich tworzą razem założenie pałacowo – zamkowo – parkowe. Obiekty położone są po dwóch stronach malowniczego jeziora Lubiąż w Lubniewicach. Pałac Książąt Lubomirskich powstał pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Był on siedzibą rodu von Waldow und Reitzenstein. Ta hrabiowska rodzina od wielu wieków zasiedlała te tereny i to oni właśnie byli budowniczymi Zamku Książąt Lubomirskich po drugiej stronie jeziora. Zamek jest budowlą neorenesansową, wzorowaną na podobnych obiektach powstających w II połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Budynek jest niezwykle eklektyczny, gdyż mimo dominujących elementów neorenesansowych, wewnątrz można zaobserwować wiele innych stylów. Możemy odnaleźć miedzy innymi elementy zarówno klasycystyczne, barokowe, rokokowe, jak też gotyckie".[i]

W samym centrum Lubniewic znajduje się malutki ryneczek, gdzie zlokalizowane są punkty gastronomiczne, a nad rynkiem górują klimatyczne kamienice. Na rynku znajduje się również lodziarnia ze smacznymi lodami

Z ciekawostek: w Lubniewicach kręcono horror pt. "Evil Rising". Twórcy filmu szukali zamku, w którym toczyć będzie się akcja filmu. Jak okazało się, zamek należący do Fundacji Książąt Lubomirskich położony nad jeziorem Lubiąż w otoczeniu zabytkowego parku stał się idealnym miejscem na kręcenie owego filmu. 

Drugim filmem nagranym w Lubniewicach była oczywiście "Sztuka Kochania" z Magdaleną Boczarską w roli głównej, która przedstawia historie miłosną Michaliny Wisłockiej. Oczywiście wybór na nakręcenie filmu m.in w Lubniewicach wydawał się oczywisty. Zdjęcia powstawały w kompleksie pałacowo-zamkowym Książąt Lubomirskich. Sztuka Kochania to absolutny bestseller, który wyprzedawał się w ekspresowym tempie. Osobiście bardzo polecam obejrzeć film "Sztuka Kochania" ponieważ pięknie przedstawia życie Michaliny Wisłockiej. Niektórzy mogą być lekko zaskoczeni jej życiorysem ;) Właśnie pochłaniam książkę ;)

Cyt. "Miał na imię Jurek, był marynarzem i kaowcem w jednym z ośrodków Funduszu Wczasów Pracowniczych, w którym zatrzymała się Michalina. Gdyby nie on-możemy stwierdzić z całą pewnością -nie byłoby "Sztuki kochania". Nie byłoby doświadczenia erotycznej fascynacji, seksualnego rozbudzenia spełniania, które jest sensem i celem najpopularniejszej z jej książek" Prof.dr hab. n. hum. Zbigniew Izdebski "Sztuka Kochania"

A co z noclegami ? Osoby ceniące sobie wygodę i luksus ;) mogą zatrzymać się w Hotelu Woiński i Spa. Sama lokalizacja hotelu nad samym jeziorem Lubiąż robi swoje. Do tego hotel posiada przepiękną strefę  spa z basenem, jacuzzi , grotą solną, sauną fińską oraz oferuje zabiegi odnowy biologicznej. Oczywiście w samej miejscowości znajdziemy też prywatne apartamenty czy domki campingowe. 

No dobra, ale co dla miłośników caravaningu ? Też się coś znajdzie i to całkiem fajnego. Mogę polecić  miejscówkę bezpośrednio przy jeziorze Lubiąż (GPS 52.510018, 15.222214). Jest to teren Lasów Państwowych i nie można tu biwakować oraz zostać dłużej niż 24 godziny z tego co pamiętam, ale na jedną nockę jest idealnie.  Myślę, że po kontakcie z miejscowym nadleśniczym można zostać na dłużej. W weekendy miejscowa młodzież lubi w tym miejscu imprezować, więc warto mieć to na uwadze.  Druga miejscówka , na którą dojazd jest dużo trudniejszy (GPS 52.514137, 15.212275) jest zdecydowanie mniej popularna niż pierwsza. Nie polecam dla dużych kamperów. 

Jest jeszcze camping "Magic Camping" z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Nie wiem jakie są sanitariaty, bo osobiście nie korzystałam, ale przy campingu znajduje się plaża, bar w którym można coś przekąsić i napić również  %%%. Często w restauracji organizowane są różne imprezy, gdzie można posłuchać muzyki na żywo. Camping jest całoroczny, więc duży plus za to. 

Na campingu Magic miałam okazję poznać fantastycznych ludzi, miłośników podróży i caravaningu. Także Ola, Klaudia, Wojtek i Bartek pozdro dla Was.

Wizytę w Lubniewicach można połączyć np. z wypadem do Łagowa czy Niesulic, dodając do tego np. Międzyrzecki Rejon Umocniony i zobaczyć militarne fortyfikacje z czasów II wojny światowej.

Do Lubniewic można dogodnie dojechać na co najmniej 2 sposoby: od strony drogi krajowej numer 22 (dla jadących od północy, wschodu a także tych z południa) oraz przez węzeł Torzym na autostradzie A2, Sulęcin i Wędrzyn (dla tych jadących ze wszystkich kierunków oprócz północnego)



 









[i] http://zameklubniewice.pl/




Komentarze