Ahoj! Na szlaku Czeskiej Szwajcarii

Po tygodniu wolnym od wyjazdów postanowiłam ruszyć gdzieś w drogę. Podczas przeglądania czegoś w internecie wyskoczył mi artykuł o "Czeskiej Szwajcarii" i już wiedziałam, gdzie ruszę na kolejny weekend. Pogoda zapowiadała się optymistycznie, więc ogarnęłam ducatosa ,by był w każdej chwili gotowy do drogi i czekałam na piątek, aby ruszyć na małą wycieczkę zagraniczną ;)  Aura w ostatni weekend kwietnia okazała się wręcz idealna na chodzenie po górach. Słońce świeciło od rana do wieczora dodając energii na często dość ciężkich podejściach ;) #lubięsłońce🌞

Z Pniew do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria jest zaledwie 296 km i mimo, że jest to bardzo mało, to żałuję iż nie mieszkam w okolicach Świebodzina, którego lokalizacja jest fenomenalna pod względem wypadów w góry, nad morze czy Berlina. Szczególnie wtedy, kiedy weekend liczy tylko 2,5 dnia. 

Czeska Szwajcaria to oaza przyrodnicza, ukryta w sercu Europy Środkowej. Ten malowniczy region w Czechach zachwyca swoimi imponującymi formacjami skalnymi, bujnymi lasami i malowniczymi dolinami. Głównym punktem odniesienia jest Pravčická brána, największy naturalny most skalny w Europie, który góruje nad otaczającym krajobrazem, oferując niezapomniane widoki.

Podczas wędrówek po licznych szlakach turystycznych można podziwiać nie tylko piękno skalnych tworów, ale także bogactwo flory i fauny tego regionu. Rzeka Łaba przecina ten malowniczy krajobraz, dodając jeszcze więcej uroku temu miejscu.

Czeska Szwajcaria to także miejsce, gdzie można delektować się autentyczną atmosferą malowniczych miasteczek, takich jak Hřensko czy Decin, gdzie tradycja i historia splatają się z urodą przyrody.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz fotografii, Czeska Szwajcaria oferuje niezliczone możliwości. To idealne miejsce na odprężającą wycieczkę z dala od miejskiego zgiełku, gdzie każdy krok jest pełen odkryć i zachwytu nad naturą.

Czeska Szwajcaria dosłownie "zajechała " moje nogi. Chciałam zobaczyć wszystko co możliwe podczas tego weekendu. Niestety często te najbardziej polecane miejsca są od siebie dość mocno oddalone, więc było dużo, bardzo dużo chodzenia.

Zwiedzanie postanowiłam zacząć od Pravčická brána. Jeśli chodzi o parking najbliższy tej atrakcji to znajduje się tutaj Gps:50.87501,14.25378  w miejscowoścHřensko. Koszt to 200 koron za cały dzień. Nie można płacić kartą, więc warto mieć przy sobie trochę koron czeskich lub Euro. Z parkingu należy kierować się czerwonym szlakiem. Podczas wyprawy do Pravčická brána ukazuje nam się krajobraz po pożarze z 2022 roku, który objął część Czeskiej Szwajcarii. Skala zniszczeń jest spora. Pożar objął swoim zasięgiem około 1060 hektarów ziemi. Sam spacer do Pravčická brána uważam za przyjemny. Trasa nie jest zbyt trudna w moim odczuciu, wręcz mocno przyjemna ;) Spacer trwa ok. 50 minut i każda osoba z umiarkowaną kondycją powinna dać sobie radę. Po dotarciu na górę docieramy do miejsca, gdzie ukazuje nam się brama a po jej lewej stronie pałacyk Sokole Gniazdo, które jest wejściem na teren Pravčická brána. Pałacyk został zbudowany w latach 80. XIX wieku i pierwotnie służyło jako schronienie dla turystów oraz jako punkt widokowy. Dziś pełni funkcję restauracji i miejsca spotkań dla turystów, oferując nie tylko wspaniałe widoki, ale także możliwość odpoczynku i delektowania się lokalną kuchnią. W środku znajduje się urocza galeria fotografii , któr przedstawiają Czeską Szwajcarię. By wejść na teren Pravčická brána należy zakupić bilet wstępu 95 CZK/os. Na terenie Pravčická brána znajduje się również kilka punktów widokowych na okolicę, które można odwiedzić. Sama Pravická brána to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Czechach. Jest to naturalna skalna formacja. Jest rodzajem skalnej bramy, która powstała w wyniku erozji wapiennych skał oraz działalności rzeki Kamenice. Składa się z dwóch masywnych, pionowych skał, które tworzą wąski przejazd pomiędzy nimi. Przez wieki, woda i wiatr wytrawiały skały, tworząc malownicze kształty i formacje. Pravická brána ma imponujące rozmiary - ma około 26 metrów wysokości i 8 metrów szerokości. Jest jednym z największych naturalnych łuków skalnych w Europie. Sokole Gniazdo i Brama Pravčicka to niezwykłe miejsca, które razem tworzą magiczną atmosferę, jak z bajki. Ich malownicze położenie w pięknych krajobrazach Czeskiej Szwajcarii sprawia, że są one idealnymi sceneriami do filmów fantasy, takich jak "Opowieści z Narnii".


Pravčická brána

Sokole Gniazdo





Po zejściu na dół polecam wybrać się do samej miejscowości Hřensko, w której można usiąść w lokalnej restauracji, napić się piwa oraz zjeść gulasz z knedlikami. W Hrensku znajduje się także urocze centrum z tradycyjnymi drewnianymi domami, oraz sklepami z pamiątkami. No dobra - te sklepy z pamiątkami to trochę takie nadużycie tego słowa ;) Bardziej są to stragany z chińskimi tandetami ;) Podróbki torebek, jakieś kiczowate dziecięce ubrania itp. Idąc do restauracji też polecam mieć gotówkę. Wiele restauracji nie akceptuje płatności kartą.

Jak już wasze kubki smakowe zostaną zaspokojone, ruszcie żółtym szlakiem w kierunku Wąwozu Edmunda. Wąwóz Edmunda (czes. Edmundova soutěska) to jedna z atrakcji turystycznych znajdujących się w okolicach Hřensko. Ten malowniczy wąwóz, nazwany na cześć Edmunda Knoll-Kownackiego, który był jednym z założycieli czeskiego ruchu turystycznego w tym regionie, oferuje niezapomniane wrażenia związane z bliskością natury i imponującymi formacjami skalnymi. Jest on często nazywany "Cesarskim Wąwozem", ponieważ był ulubionym miejscem cesarza Franciszka Józefa I Habsburga. Podczas wizyty w wąwozie można przepłynąć się łodzią. Do przystani z łódkami z miejscowości Hřensko jest ok 2 km. Oczywiście mając moje szczęście do atrakcji pływających w ostatnim czasie okazało się, że sam wąwóz jest zamknięty ze względów bezpieczeństwa. Po pierwsze niebezpieczeńswo stanowią osuwające się drzewa, po drugie kamienie. W pewnym momencie na szlaku ujrzymy znak zakaz poruszania się. Ok, przyznam się, że zignorowałam ten znak bo chciałam dojść do miejsca gdzie stacjonują łodzie i prawie się udało. Około 100 metrów przed "portem" nagle pojawiły się kraty w przejściu wykutym w skale i był to koniec szlaku....

Także pamiętajcie sprawdzić na google, czy ta atrakcja jest już otwarta.

Wąwóz Edmunda




Kolejną miejscówkę, którą polecam to mega tajemniczne miejsce, czyli Dolský Mlýn. Miejsce zupełnie puste z namiastką tajemniczości. Dolský Mlýn to urokliwa dolina i historyczny młyn wodny, który znajduje się nad rzeką Kamenice. Młyn wodny Dolský Mlýn został zbudowany na początku XIX wieku i pierwotnie służył do mielenia zbóż. Dziś stanowi on często odwiedzaną atrakcję turystyczną, która zachowała swój historyczny charakter. W okolicach młyna znajduje się również urocza dolina, gdzie można spacerować po malowniczych ścieżkach, podziwiać przepływający potok i cieszyć się ciszą i spokojem otaczającej przyrody. Dolsky Młyn to nie tylko historyczna atrakcja, ale również miejsce, które pozwala na poznanie tradycyjnego procesu mielenia zboża oraz cieszenie się pięknymi krajobrazami. Jest to idealne miejsce dla osób zainteresowanych historią, architekturą i przyrodą. Do młyna można dostać się z parkingu Gps:50.85278,14.35251. Parking jest płaty, dla kamperów aż 300 koron. Ja stwierdziłam, że jednak cena za postój na chwilę jest zdecydowanie zbyt wysoka, a że parking był pusty a opłatę uiszczało się w parkomacie postanowiłam nie płacić ;) W okolicy nie było żywej duszy, był niedzielny wczesny poranek, więc nikt nie sprawdzał, czy bilet na parking był wykupiony. Do młyna idziemy niebieskim szlakiem. Zejście jest strome, więc powrót jest dość męczący.


Dolský Mlýn.

Ostatnimi punktami tej wycieczki były dwa punkty widokowe. Pierwszy z nich to Mariina Skala. Jest to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych punktów widokowych w regionie. Znajduje się na granicy Parku Narodowego Czeska Szwajcaria i jest często odwiedzane przez turystów zainteresowanych pięknem natury. Nazwa "Mariiana Skala" oznacza "Skała Marii" i została nadana na cześć cesarzowej Marii Teresy. Mariina Skala jest wysokim skalistym wzniesieniem, które oferuje spektakularne widoki na okoliczne krajobrazy. Na samej górze znajduje się urocza altana, która wygląda genialnie . Aby dotrzeć na szczyt Mariina Skala, trzeba pokonać stromą ścieżkę, na sam koniec wchodzi się po schodach i metalowym tarasie widokowym, ale wysiłek jest nagradzany niezwykłymi widokami. Z góry można podziwiać malownicze doliny, wzgórza, lasy i rzeki, tworząc niezapomniane wrażenia wizualne. Wyprawę na Mariina Skala warto zaplanować wcześnie rano lub wieczorem. Wtedy ruch jest mniejszy. Ps.pamiętaj by rzucić grosika na pobliskie formacje skalne by tu wrócić. Wracającz Mariina Skala koniecznie wybierz się w kierunku punktu widokowego Wilhelmine's View - to kolejny malowniczy punkt widokowy w Czeskiej Szwajcarii. Znajduje się w okolicy wsi Jetřichovice i jest jednym z najpopularniejszych miejsc do podziwiania piękna tego regionu. Wilhelmine's View jest nazwana na cześć księżniczki Wilhelminy, córki króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, która odwiedziła te tereny w XIX wieku urzeczona jego pięknem. Jest to miejsce, które oferuje wspaniałe widoki na skaliste formacje, głębokie doliny i gęste lasy, charakterystyczne dla Czeskiej Szwajcarii. Aby dotrzeć do Wilhelmine's View, trzeba pokonać krótki, ale stromy szlak. Na szczycie znajduje się drewniana platforma widokowa, z której można podziwiać panoramiczne widoki na okolicę. To idealne miejsce do zrobienia pięknych zdjęć i zanurzenia się w pejzażach tego urokliwego regionu. 

Aby dostać się w te dwa miejsca należy zatrzymać się w miejscowości Jetrichovice. Polecam darmowy parking Gps:50.84659,14.3934  z którego szybko dostaniecie się do miasteczka. 



.

Mariiana Skala

Wilhelmine's View 



Weekend spędzony na zwiedzaniu Czeskiej Szwajcarii może być świetnym wstępem do tego, co ten region ma do zaoferowania. Odwiedzisz majestatyczne formacje skalne, pospacerujesz po urokliwych szlakach i posmakujesz lokalnej kuchni, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Choć nawet w krótkim czasie można odkryć niektóre z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych i kulturowych tego miejsca, to prawdziwe bogactwo i różnorodność Czeskiej Szwajcarii ukazuje się dopiero wtedy, gdy poświęcisz jej więcej czasu. Ja zapewne jeszcze tutaj wrócę gdyż czuję mały niedosyt ;)

Mam nadzieję, że moje doświadczenie zainspiruje Was do podjęcia własnej przygody w Czeskiej Szwajcarii.










Komentarze