Bratysława
Na powrocie z Grecji chciałam odwiedzić Budapeszt, który już od dawana chodził mi po głowie. Niestety był to okres powodzi w Europie, a sam Budapeszt był dosłownie 1 dzień przed główną falą powodziową. Nie ukrywam, że jednak trochę się bałam ryzykować i jechać do miasta, które mogło w każdej chwili być pod wodą. Dlatego też postanowiłam troszkę zmienić mój plan i postanowiłam odwiedzić Bratysławe, która już była po kulminacji fali powodziowej. W związku z tą sytuacją, niektóre atrakcje w Bratysławie były zamknięte np. ogrody przy zamku. Na zwiedzanie Bratysławy wystarczy nam jeden dzień, więc jeśli macie więcej czasu, warto rozważyć rozszerzenie podróży o Wiedeń i Budapeszt. Te trzy stolice leżą blisko siebie, więc łatwo można je połączyć w jeden wyjazd ;) Od czego zacząć zwiedzanie Bratysławy? Ja polecam od "smerfnego" Kościoła Św. Elżbiety. Kościół został wzniesiony na początku XX wieku, stanowi prawdziwą perełkę stylu secesyjnego, a jej bajkowy wygląd sprawia, że trudno przejść obok niego obojętnie.
Kościół został ukończony w 1913 roku według projektu wybitnego węgierskiego architekta Ödöna Lechnera, którego nazywa się często "węgierskim Gaudim". Budynek jest poświęcony św. Elżbiecie Węgierskiej, znanej z dobroczynności i troski o potrzebujących. Właśnie jej życie i legenda zainspirowały architekta do stworzenia tak wyjątkowego dzieła.
To, co wyróżnia Niebieski Kościółek, to przede wszystkim jego charakterystyczny błękitny kolor. Od elewacji, przez dachówki, aż po drobne detale zdobnicze – wszystko utrzymane jest w pastelowej niebieskiej tonacji, co nadaje budowli nieco magicznego, niemal bajkowego charakteru. Na fasadzie kościoła znajdują się liczne ornamenty, w tym mozaiki i zdobienia inspirowane naturą.
![]() |
Kościół Św. Elżbiety |
![]() |
Kościół Św. Elżbiety |
![]() |
Kościół Św. Elżbiety |
Po zwiedzeniu "smerfnego" kościoła można było ruszyć w kierunku Ratusza oraz Starego Miasta. W pierwszej kolejności trafiłam na Pałac Prymasowski. Pałac Prymasowski został wzniesiony w latach 1778–1781 na polecenie arcybiskupa ostrzyhomskiego, kardynała Batthyány'ego. Projekt wykonał znakomity architekt Melchior Hefele, który zaprojektował budynek w stylu klasycystycznym z elementami barokowymi. Pałac był rezydencją arcybiskupów węgierskich, a jego historia związana jest z wieloma ważnymi wydarzeniami politycznymi i kulturalnymi.
Jednym z najważniejszych momentów w historii pałacu było podpisanie w 1805 roku traktatu pokojowego pomiędzy Francją a Austrią po bitwie pod Austerlitz. Dokument ten, zwany pokojem w Preszburgu (dawna nazwa Bratysławy), był kluczowym wydarzeniem w epoce napoleońskiej.
![]() |
Pałac Prymasowski |
![]() |
Pałac Prymasowski |
Stare Miasto i historyczny rynek w Bratysławie są bardzo urokliwe. Nie ma tutaj tłumów, jest wyjątkowo spokojnie i bardzo bezpiecznie. Czułam się tutaj dobrze i swojsko ;) Zwiedzanie Starego Miasta najlepiej rozpocząć od Michalskiej Bramy, jedynej zachowanej bramy miejskiej, która niegdyś stanowiła część fortyfikacji. Spacerując brukowanymi uliczkami, można podziwiać kolorowe kamienice, liczne kawiarnie i restauracje, a także nieco ukryte atrakcje, jak słynna figurka Čumila - sympatycznej postaci wychylającej się z włazu kanalizacyjnego.
![]() |
Čumil |
![]() |
Čumil |
Centralnym punktem Starego Miasta jest Rynek Główny (Hlavné námestie). Otoczony pięknymi, zabytkowymi budynkami, stanowi idealne miejsce na chwilę odpoczynku i podziwianie miejskiego życia. Na rynku znajduje się Stary Ratusz, jeden z najstarszych budynków w Bratysławie, który obecnie mieści muzeum historyczne. Warto również zwrócić uwagę na piękną renesansową fontannę Rolanda, będącą jednym z symboli miasta.
![]() |
Rynek główny |
Charakterystycznym miejscem na starym mieście w Bratysławie jest słynna Brama Michalska. Jest to jedyna zachowana średniowieczna brama miejska i jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Obecnie Brama Michalska mierzy 51 metrów i oferuje turystom jedną z najpiękniejszych panoram Bratysławy. W jej wnętrzu mieści się Muzeum Broni, prezentujące eksponaty związane z historią obronności miasta. Pod bramą znajduje się także słynny „zero kilometr”, oznaczający odległości do różnych miast świata, co jest ciekawą atrakcją dla odwiedzających
![]() |
Brama Michalska![]() |
Następnym punktem na mapie Bratysławy był oczywiście słynny Zamek i jego ogrody. Położony na wzgórzu nad Dunajem, stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta i obowiązkowy przystanek dla każdego turysty. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z IX wieku, kiedy pełnił on funkcję twierdzy obronnej. Przez wieki był siedzibą królów węgierskich, miejscem koronacji oraz strategicznym punktem na mapie Europy Środkowej. W XVIII wieku został przebudowany w stylu barokowym, a po pożarze w XIX wieku przez długi czas pozostawał w ruinie. Dopiero w drugiej połowie XX wieku został pieczołowicie odrestaurowany. Okolice zamku to również doskonałe miejsce na spacer. Piękne ogrody zamkowe, zadbane alejki i punkty widokowe sprawiają, że można tu spędzić długie godziny, delektując się atmosferą i panoramą Bratysławy. Niestety podczas mojej wizyty w Bratysławie zwiedzanie zamku i generalnie wejście na jego teren było zamknięte. Prawdopodobnie wynikało to z sytuacji powodziowej. Cóż, zdjęcia ogrodów obejrzałam w internecie.
![]() |
Zamek Bratysławski |
![]() |
Zamek Bratysławski |
![]() |
Zamek Bratysławski |
Zaraz przy zamku znajduje się budynek Parlamentu Słowackiego, który ma surowy wygląd z elementami brutalizmu i socrealizmu.
![]() |
Budynek Parlamentu |
Tuż obok Zamku i Parlamentu ulokowana jest kawiarnia z bajecznym widokiem na Dunaj. Koniecznie musicie tu przycupnąć na kawę czy piwko. Dunaj wciąż pozostawał wysoki, a woda zalewała budynki położone przy jego brzegach. Potężny nurt unosił ogromne kłody drzew, ukazując siłę żywiołu. Choć kulminacyjna fala powodziowa już minęła, poziom rzeki wciąż był niepokojąco wysoki, przypominając o jej potędze i nieprzewidywalności.
Charakterystycznym punktem na mapie Bratysławy jest most tzw. UFO. To futurystyczna konstrukcja, która przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Most UFO został oddany do użytku w 1972 roku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów na świecie. Jego unikalny wygląd wynika z zawieszonej na pylonie restauracji w kształcie latającego spodka skąd właśnie wzięła się jego popularna nazwa. Most ma 431 metrów długości i rozciąga się nad Dunajem, łącząc Stare Miasto z dzielnicą Petržalka.
![]() |
Most Ufo |
Przeważnie nigdy nie mam planu na zwiedzanie miast. Zwiedzam po omacku, bez planu, często używając google maps by się mocno nie zgubić. Wracając z Zamku trafiłam na Katedrę św. Marcina. Przeczytałam , że w latach 1563–1830 odbywały się tu koronacje królów węgierskich. W sumie koronowano tu 19 monarchów, w tym cesarzową Marię Teresę. Budowa katedry rozpoczęła się w XIV wieku, a jej obecny wygląd to efekt prac trwających przez kilka stuleci. Świątynia zachwyca monumentalnym wnętrzem z wysokimi, gotyckimi sklepieniami, witrażami oraz bogato zdobionymi ołtarzami. Szczególną uwagę przyciąga grobowiec św. Jana Almużnika, a także liczne barokowe i neogotyckie elementy dekoracyjne.
![]() |
Katedra Św. Marcia |
![]() |
Katedra Św. Marcia |
Będąc w Bratysławie oczywiście trzeba spróbować lokalnej kuchni ;) Bajgli - tych z marcepanem ;) Pycha! Bajgle mają długą historię w Bratysławie sięgającą czasów, gdy miasto było częścią Monarchii Austro-Węgierskiej. Tradycja wypieku bajgli przybyła tu wraz ze społecznością żydowską, która osiedliła się w Bratysławie w XVIII wieku. Bajgle szybko stały się popularne zarówno wśród miejscowych Żydów, jak i innych mieszkańców miasta. Dziś są one symbolem wielokulturowej historii Bratysławy i można je znaleźć w wielu piekarniach oraz kawiarniach w mieście.
Inne popularne dania to:
✅ Bryndzové halušky – Bez wątpienia najbardziej kultowe słowackie danie. To kluski ziemniaczane podawane z bryndzą (serem owczym) i chrupiącym boczkiem. Proste, sycące i pełne smaku!
✅ Kapustnica – Aromatyczna zupa z kiszonej kapusty, często gotowana na mięsie, z kiełbasą i grzybami. W wielu domach to tradycyjne danie bożonarodzeniowe, ale w restauracjach można ją znaleźć przez cały rok.
✅ Vyprážaný syr – Czyli smażony ser w panierce, podawany z frytkami i sosem tatarskim. To hit nie tylko wśród Słowaków, ale i turystów!

Komentarze
Prześlij komentarz